Genel

“Nükleer Gücümüzden Şüpheye Düşmeyin”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın nükleer gücü ve uzay-hava savunma gücünün verimliliği, kapasitesi ve güvenirliliği açısından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

Soçi’de nükleer modernizasyon ve hava savunma programı ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Rusya lideri, “Herhangi bir silah yarışı içinde değiliz. Ancak hiç kimse Rusya’nın nükleer kapasitesinin ve uzay-hava savunma gücünün verimliliği ve güvenirliliği konusunda şüphesi etmemeli” dedi.

“Nükleer silahlar Rusya’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünün garantisi olarak kalmaya devam edecek” değerlendirmesinde bulunan Putin, “Bu küresel ve bölgesel istikrar ve denge açısından da anahtar rol oynuyor” şeklinde konuştu.

Uzay-Hava savunma gücünün de yaşamsal olduğuna değinen Putin, “Sürekli alarm durumunda olmak zorunda. Saldırı enstrümanları ile birlikte muhtemele saldırı potansiyelini dikkate alarak. Böylece diğer ordu birlikleri ile hızlı ve düzgün iletişim içinde olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Putin orduda modernizasyon programı çerçevesinde 2020’ye kadar nükleer silahların yüzde 75-85 civarında, uzay hava savunma sistemlerinin de yüzde 70 civarında güncellenmesi gerektiğini söyledi.

2010 Kasım ayında Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev uzay gücünü, uzay-hava gücü şekline dönüştürmüştü. Böylece uzay varlıkları ve bir kısım hava gücü birlikleri tek çatı altında toplanmıştı. Oluşturulan yeni birim Rus askeri uydularını da kullanarak füze savunma sistemlerinden sorumlu olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Rusya lideri Vladimir Putin’in 4 Mart seçimlerinden önce verdiği vaatleri arasında ordu için 22 trilyon ruble (730 milyar dolar) harcama yapılması bulunuyordu. Çalışmalara başlayan Rus ordusu aşamalı olarak 2020’ye kadar yenilenecek.

Putin, seçim öncesinde Rossisykaya Gazeta’ya yazdığı makalesinde önümüzdeki 10 yıl içinde Rus ordusuna 400 modern kıtalararası nükleer füze, 600 savaş uçağı ve 2 bin 300 modern tank satın alacaklarını duyurmuştu.

Putin makalesinde, “Kara ve denizden kullanılabilen kıtalararası 400 adet stratejik füze, 20 adet deniz altı, 50 savaş gemisi ve beşinci nesil savaş uçakları dahil olmak üzere 600 adet savaş uçağı Rusya ordusuna dahil olacak. binden fazla helikopter, 28 adet S-400 füze savunma sistemi, 38 adet Vityaz hava savunma sistemi, 2300 tank ve 17 bin adet çeşitli amaçlar için kullanılacak askeri araç alınacak.” bilgisini vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir