Genel

Güney Afrika’daki Darbecilerin Korkunç Planları

Güney Afrika’da darbe planlayan aşırı sağcı Boeremag grubunun, Nelson Mandela’yı öldürüp, bütün siyahları kuzeye kaydırma planları yaptığı iddia edildi . 9 yıldır devam eden darbe davasının dünkü duruşmasında, Mike Du Toit isimli akademisyenin darbe planının baş mimarı olduğu ifade edildi.

Pretori Yüksek Mahkemesi Hakimi Eben Jordaan yaptığı açıklamada, Toit’yi “planların beyni”olarak tanımladı. Tanık olarak dinlenen bir şahıs Toit’in, iktidara gelen Mandela’yı öldürüp ülkenin büyük bölümünde elektriğini keserek kaos çıkarma planları yaptığını söyledi. Tanıklar, darbenin tetikleyicisi olacak iki büyük eylemin ardından oluşacak kaos ortamında bütün siyahların kuzeydeki komşu ülkelere kaydırılmasının planlandığını anlattı. Başka bir tanık da Toit’in kendisini elektrikleri kesme konusunda ikna ettiğini belirtti. Ayrıca darbeciler yönetimi ele geçirdikten sonra zencileri toplu öldürme planları yapmış.

Bazı tanıklar, Hintlilerin gemilerle ülke dışına taşınması, melezlerin ise Cape Town’da yaşamalarına izin verilmesinin de darbe toplantılarından tartışıldığını söyledi. Toit’in, darbeye karşı gelenin beyaz da olsa vurulmasını istediği belirtildi. Hükümet adında konuşan darbe tanıkları Du Toit’in yakın ekibini, askeri üslerin fotoğraflarının çekilmesi, darbe için üye bulunması, silah depoları hakkında bilgi toplanması gibi görevler için ülkenin önemli merkezlerine gönderdiğini anlattı. Eski bir akademisyen olan Du Toit, Nisan 2002’de “Vatana İhanet Davası” nda tutuklanan ilk 22 Boeremag üyesi arasında bulunuyor.

Devam eden davanın hakimi Jordaan, Toit’in bilgisayarından ele geçirilen “Belge 12” dosyasının darbe planlarını açıkça gösterdiğini söyledi. Mahkeme aralarında bir çok devlet görevlisinin tanık olarak dinlendiği davada iddianameyi kabul etti. Ayrıca bir çok tarım sendikası toplantılarında da darbe planlarının tartışıldığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir