Genel

Romanya Pazar Günü Referanduma Gidiyor

Yetkilerini kötüye kullandığı gerekçesiyle geçici olarak görevinden alınan Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun kaderi, bu Pazar yapılacak referandumda belli olacak. Anketlere göre Basescu, halkın çoğunluğu tarafından tasarruf tedbirlerinden sorumlu tutulduğu için destek seviyesi çok düşük. Ancak seçmenlerin en az yarısının sandık başına gitme şartı Basescu’nun görevden alınmasını güçleştirdi.

Basescu ile ilgili referandum sonucunun geçerli olabilmesi için 18 milyon seçmenin en az yüzde 50’sinin sandık başına gitmesi gerekiyor. Anayasa Mahkemesi’nin bu yöndeki kararı iktidardaki sosyal liberal koalisyonunun cumhurbaşkanını görevden alma çabalarını büyük ihtimalle boşa çıkaracak.

Sekiz yıldır görevde bulunan Cumhurbaşkanı Traian Basescu Basescu, yetkilerini aştığı gerekçesiyle 6 Temmuz’da Başbakan Victor Ponta’nın lideri olduğu Sosyal Liberal Birliği’nin çoğunlukta olduğu Parlamento da 114’e karşı 256 oyla görevden alınmıştı. Şimdi her iki taraf da referandumda istedikleri yönde oy çıkması için yoğun kampanyalar düzenliyor.

Görevden el çektirilen Traian Basescu, kampanyasını ilk olarak ‘demokrasi meşalesi’ yaktığı” Cluj şehrinden başlattı. Basescu, referandumla ilgili yaptığı değerlendirmede “Bu yaşta tekrar böylesine bir siyasi mücadeleye girişeceğimi rüyamda görsem inanmazdım. Ama bunu Sosyal Liberaller istedi. Bence hata ettiler. Bir kez daha mağlup olacaklar.” diye konuştu. Beş yıl önce de bir referandum sınavı geçiren Basescu, o zamanki referandumdan da başarılı çıkmıştı.

Bu arada Bükreş’le birlikte bazı şehirlerde miting düzenleyen Romen halkı Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun görevi bırakmasını istedi. Mitinglerde, ‘Yeter artık’, ‘Basescu düşsün’ gibi sloganlar atıldı. Mitinglere hükümet de destek veriyor.

Romen hükümeti daha fazla seçmenin sandık başına gitmesi için oy saatlerini Pazar günü sabah 08.00’dan gece 23.00’e kadar uzattı. Yurt dışındaki vatandaşları için de toplam 150 sandık açıldı. Avrupa’nın en genç başbakanlarından 39 yaşındaki Victor Ponta, boykot çağrılarını demokrasiye müdahale olarak nitelendirerek, halkın 29 Temmuz’da sandığa gideceğine inandığını söyledi. Ponta, tüm vatandaşları sandık başına gitmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Basescu’nun görevine geri dönmesi halinde istifa etmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Victor Ponta “Önümüzdeki Kasım ayında yapılacak genel seçimlere

kadar başbakan olarak görevimin başındayım.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanına yakın muhalefet partisi Liberal Demokrat Parti (PDL) ise referandumu boykot edeceklerini ve sandık başına gitmeyeceklerini

duyurdu.

Avrupa Komisyonu da Cumhurbaşkanı Traian Basescu ve Başbakan Victor Ponta arasında süren siyasi krizle ilgili kaygılarının devam ettiğini belirtti. AB yetkilileri, başbakan Victor Ponta’dan hukukun üstünlüğünün korunmasına dair ‘sözler değil, eylemler’ istediklerini ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir