Genel

İşçilerden ‘Kck’ Protestosu

Van’da bir grup işçi, ‘Kara Perşembe’ eyleminde kck operasyonu kapsamında tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

Belediye Garajı’nda bir araya gelen DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Van Şubesi üyeleri, Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Van Belediyesi önüne kadar yürüdü. Sık sık ‘Bekir Başkan’, ‘Van halkı uyuma iradene sahip çık’, ‘Bekir’e uzanan eller kırılsın’ sloganlarının atıldığı yürüyüşte güvenlik güçleri çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Yürüyüş sonrası belediye binası önünde basın açıklaması yapan DİSK/Genel İş Sendikası Van Şube Başkanı Salih İpek, barış ve huzurdan hükümetlerin sorumlu olduğunu söyledi. İpek, “Her ülkede olduğu gibi halkın huzuru, refahı, barış ve kardeşlik ortamından sorumlu olan hükümetlerdir. İçinde bulunduğumuz bu kutsal Ramazan ayına rağmen iktidar bu savaş anlayışını devam ettirmekte ve hemen hemen her gün ülkenin dört bir yanında ölüm haberleri ve cenazeler gitmektedir” dedi.

İpek, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını isteyerek, “Bu kirli siyaset ve kanlı savaş ısrarından vazgeçilsin. Ülkenin ihtiyaç duyduğu barış ortamının sağlanması için gerekli zemin oluşturulsun. Başta Sayın Av. Bekir Kaya olmak üzere tüm siyasi tutsaklar derhal serbest bırakılsın” şeklinde konuştu.

Düzenlenen basın açıklamasına geçici olarak görevden uzaklaştırılan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın eşi Aslı Kaya, KESK’e bağlı sendikalar ve BDP İl Örgütü üyeleri de katıldı. – Van

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir