Genel

Expo Yürütme Kurulunun Başına Vali Kıraç Getirildi

EXPO 2020 Yürütme Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ile üyeler Ender Yorgancılar ve Işınsu Kestelli’nin görevinden istifa etmesinin ardından boşalan koltuklar için seçim yapıldı. EXPO 2020 Yürütme Kurulu’nun başına İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç getirilirken, boş kalan iki üyeliğe ise İzmir Genç İş Adamları Derneği (İGİD) Başkanı ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Mehmet Timuroğlu ile Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şube Başkanı Geza Dologh oy birliğiyle seçildi.

Başkanlıktan 17 Mayıs 2012 tarihinde istifa eden Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Mahmut Özgener ile üyeler Ender Yorgancılar ve Işınsu Kestelli’den boşalan yerler için Hilton Oteli’nde EXPO Yönlendirme Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıya Vali Mustafa Cahit Kıraç’ın yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ali Naci Koru, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve diğer üyeler katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yapan Vali Kıraç, EXPO 2020’nin başında bundan sonra kendisinin olacağını ifade ederken, yeni üyeler Geza Dologh’un İzmir’in tanınmış simaları arasında yer aldığını İGİD Başkanı Mehmet Timuroğlu’nun da Demokratik Kongo Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu olduğu için avantaj olacağını söyledi. Toplantıda, 12 Haziran’da yapılan sunumu anlattıklarını ifade eden Vali Kıraç, “Bundan sonra tanıtım ve lobi faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. Yaptığımız her toplantı ve açıklamayı rakiplerimiz inceliyor ve izliyor. O yüzden ‘lobicilik’ adı altında yapacağımız toplantılar basına kapalı olacak. Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Özgener ayrılınca bana ‘iki görevi de sen yürüt’ dediler. Ben de uzun süredir hem yönlendirme hem de yürütme kurulu başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu konuda deneyim kazandık. İkisinin de aynı elden yürütülmesi kararı alındı. EXPO, bir ekip ve takım işidir. Şahıslara bağlı kalmaz. EXPO’da devletin en üst kademesinden en alt kademesine kadar herkese önemli görevler düşüyor” dedi.

Yürütme Kurulu’nun yeni üyesi Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, yönlendirme kurulu üyelerinin teveccühüne teşekkür ettiğini söyledi. Dologh, “Zaten biz her türlü vazifeye hazırdık. Ben bu süreci 2015’in devamı olarak görüyorum. O zaman sonucunda olumsuz bir durum oluştu. Nerede kalmıştık diyorum. Burada iki olasılık var. ya kazanacağız, ya kazanacağız” dedi. İGİD Başkanı Mehmet Timuroğlu ise, “Biz görevlere talip olmayız. Görev verildiği zaman da en iyi şekilde, layıkıyla yaparız. Sayın valimizle birlikte yürütme kurulu üyelerimizle beraber bu süreci en iyi şekilde devam ettireceğiz” diye konuştu.

“HENÜZ BANA İLETİLEN BİR ŞEY YOK”

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulacak olan Valiler Kararnamesi’yle merkeze alınabileceği konusundaki soruyu da cevaplayan Kıraç, “Devlet memuruyuz. Henüz bana iletilen ve gelen bir şey yok. Devlet görevinde her şey olabilir. Ben 5,5 yıldır İzmir’de valilik yapıyorum. Herkes müsterih olsun, görevler yürütülür, aksamaz” dedi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir