Genel

Çocuklu aileler tatil için,5 yıldızlı otelleri tercih ediyor

Tatilsepeti.com’un yaptığı araştırmaya göre, çocuklu aileler tatil için genellikle yurtiçindeki her şey dahil konseptiyle çalışan, 5 yıldızlı otelleri tercih ediyorlar. Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, çocuklu ailelerin tatil için yurtiçinde en çok tercih ettikleri lokasyonların sırasıyla Fethiye, Side, Alanya ve Kuşadası olduğunu söyledi. Yurtdışındaki tatiller için ise genellikle, vizesiz gidilebilen, Türkiye’nin yakınındaki yerleri tercih ettiklerini belirtti.

 

Çocuklarıyla tatile çıkacak olan ailelerin tercihi yurtiçindeki 5 yıldızlı otellerden yana. Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, çocuklu ailelerin yurtiçinde en çok tercih ettikleri lokasyonların Fethiye, Side, Alanya ve Kuşadası olduğunu söyledi ve böyle bir tatil için, 4 kişilik bir ailenin, eğer iki küçük çocuğa sahiplerse, çocuklar için ödeme yapmayacaklarından günlük olarak ortalama 400 TL ödeyeceklerini belirtti.

 

Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, çocuklu ailelerin bu tercihlerinde, 5 yıldızlı otellerin sunduğu konfor ve güvenliğin yanında pek çok kriterin etkili olduğunu vurgulayarak bu kriterleri şu şekilde sıraladı:

 

  1. “Aqua park ve çocuk havuzları: Küçük yaştaki çocuklar için çocuk havuzlarının bulunması aileler için büyük avantaj sağlıyor. Biraz daha büyük yaştaki çocukların vazgeçilmezi ise su kaydırakları. Özellikle pek çok su kaydırağının bulunduğu aqua parklı oteller ise çocuklar için tam bir cennet.
  2. Oyun salonları: 5 yıldızlı otellerde çocukların vakit geçirebileceği bir başka alan ise oyun salonları ve internet cafe’ler. Çocuklar bir aradayken hem bilgisayar oyunlarında vakit geçirmeyi hem de oyun makinelerini kullanmayı çok seviyorlar. Bu tür oyun alanlarının bulunduğu oteller de çocuklu ailelerin tercihi oluyor.
  3. Açık büfe: Her şey dahil otellerdeki açık büfelerde pek çok farklı yemek alternatifi sunuluyor. Bununla birlikte aileler için çocukların beğeneceği alternatifleri bulabilmek de tatilde onları mutlu etmenin bir başka yolu.
  4. Animasyon: 5 yıldızlı otellerde çocuklar için düzenlenen animasyon şovlarında çocuklar hem sosyalleşiyor, hem de çok eğlenceli vakit geçiriyorlar.
  5. Spor aktiviteleri: 5 yıldızlı otellerde binicilikten bowling’e, basketboldan tenise kadar pek çok sporu yapmak mümkün. Otellerin bünyesinde çalışan spor hocalarıyla çocuklar değişik spor dallarıyla tanışma imkanına sahip oluyorlar.”

view of the haven fethiye

Yurtdışında tatil için en çok tercih edilen ülke KKTC, parlayan yıldız ise Karadağ

 

Çocuklarıyla birlikte tatil yapmak isteyen ailelerin bir diğer tercihi de KKTC. Türkiye’ye yakın olması, vizesiz hatta sadece nüfus cüzdanı kullanılarak ziyaret edilebilmesi KKTC’yi çocuklar ile tatil için bir tercih nedeni yapıyor. Tatilsepeti.com’un yaptığı araştırmaya göre yurtdışında tatil için çocuklu ailelerin yeni tercih etmeye başladığı bir başka bölge ise Karadağ. Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle birlikte Türk vatandaşlarına vize uygulamasına başlaması, en az bu ülke kadar güzel sahillere sahip olan Karadağ’a talep oluşmasına neden oldu. İlerleyen yıllarda Karadağ, Türk vatandaşların tercihlerinde daha üst sıralarda yer alabilir. Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, bu bölgelerin Avrupa’ya kıyasla daha uygun fiyatlara sahip olmasının bu tercihte büyük rol oynadığını belirtti: “Bu bölgelerde 1 haftalık ortalama harcama miktarının kişi başı 500 Euro olduğunu söyleyebiliriz. 4 kişilik bir aile, eğer iki küçük çocuğa sahiplerse, çocuklar için ödeme yapmayacaklarından ortalama 1.000 Euro vereceklerdir. Avrupa’ya giderlerse eğer, bu rakam 2.000 Euro’ya çıkabilir.” Karayal, Fransa, İtalya, İngiltere gibi, çocukların hem eğlenip hem öğrenebileceği, müzelerin ve tarihi eserlerin yoğun olduğu vizeyle gidilen bazı ülkelerin de tatil için tercih edildiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir