Genel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron’un özel davetlisi olarak 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nı izlemeye gitti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları açılışına İngiltere Başbakanı David Cameron’un davetlisi olarak katılacak. 2 günlük Londra ziyareti öncesi Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kuzey Irak’a yönelik Ankara’nın bir güven zedelenmesi yaşayıp yaşamadığına ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Şuanda Dışişleri Bakanımızı oraya göndermemizin sebebi, güvenimiz var ama burada yanlış adımın atılmasına vesile olmayın tam aksine buradaki yanlışı düzeltelim ve bu yanlışı düzeltmede adımı birlikte atalım. Aksi takdirde, PKK-PYD dayanışmasının ortaya koyduğu hayali haritalara göre buna eyvallah etmeyiz” cevabını verdi.

ERDOĞAN-MEŞAL GÖRÜŞMESİ

Başbakan Erdoğan’a Hamas Lideri Halid Meşal ile görüşmesi hatırlatılması üzerine, “Suriye’yi yakından tanıyan biri olarak bunu kendisiyle paylaştık, görüştük ancak Filistin sorununu da aynı şekilde görüşmek, konuşmak durumundayız. Çünkü gerek Filistin’in gerek Gazze’nin sorunları bizim de sorunumuz. Ama Suriye’deki gelişmeler öncelik arz etmeye başladı. Bunlar için de gerçekten kimlerden ne denli istifade edebiliriz ve onların bizden ne gibi istifadeleri olur; bunları paylaşmak durumundayız. Onun için yoğun bir diplomasi trafiğini sürdürüyoruz ve bu diplomatik trafik içerisinde salt diplomatlar olacak diye bir şey yok. Bu süreci sıkı tutuyoruz” ifadelerini kullandı.

ARAKAN’DAKİ KATLİAM

Başbakan Erdoğan, Myanmar’da yaşanan katliama ilişkin soru üzerine ise, “Bu konuyla ilgili Dışişleri Başkanlığımız yoğun bir girişim içerisinde gerek Bangladeş gerek Myanmar Dışişleri Bakanlığı’yla ve Birleşmiş Milletler’le irtibatlarımız var. Konuyla ilgili yapılan buradaki zulmün bir an önce durdurulması ve yardım kanallarının açılması gibi girişimlerimiz var. Alacağımız neticeyle birlikte buralara yardım kanallarını çok daha farklı yoğun bir şekilde çalıştıracağız” dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, DANIŞTAY BAŞKANI’NA SAHİP ÇIKTI

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’ya ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine ise Başbakan Erdoğan, “Bu tür komik iddiaların üzerinde durmayınız. Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Bu konuda Danıştay Başkanımız gerekli açıklamayı yaptı. Bunların hepsi kurumlarımızı ve kurumlarımızın başındakileri yıpratmaya yönelik adımlardır ve bu adımları atanların samimiyetinden endişeliyim” şeklinde konuştu. – Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir