AÇIK BÜFE YEMEKLER KABUSUNUZ OLMASIN

Yaz aylarına adım attığımız bugünlerde hepimizin aklına tatil geliyor. Bir yıldır planlarını yaptığımız tatili ise cazibesine kapıldığımız açık büfenin yer aldığı mekanlarda yapıyoruz çoğunlukla. Böyle olunca tatil için verdiğimiz kiloları tekrar geri alabiliyoruz. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Diyetisyen İpek Konuralp, açık büfe lezzetlerin yaz sonunda kabusunuz olmaması konusunda uyarıda bulunarak, “Tatilin kısa bir dönem olduğunu unutmayın ve stratejik beslenmeye devam edin. Stratejik beslenmeyip kontrolü elden bırakırsanız yaz sonunda kilo artışınız kaçınılmaz olacaktır” dedi.

 

Okulların kapanıp, kavurucu sıcakların başladığı bugünlerde rüyalarımızı güneş, deniz ve kum süslüyor. Belki de bir yıldır plan yaptığımız, hayalini kurduğumuz, forma girmek için kilo verdiğimiz tatilimizin başlamasına sayılı günler kaldı. Tatilde çoğumuzun tercihi ise açık büfe lezzetlerin hakim olduğu mekanlar. Bu lezzetlerin cazibesine dayanamayanlar tatil dönüşü kabus yaşayabiliyor. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Diyetisyen İpek Konuralp, birçok kişinin tatil öncesi fazla kilosundan kurtulduğunu ifade ederek, “Bazılarının ise yaz tatili sonrası hedefleri doğrultusunda kilo verme süreci devam edecektir. Tatilin kısa bir dönem olduğunu unutmayın ve stratejik beslenmeye devam edin. Stratejik beslenmeyip kontrolü elden bırakırsanız yaz sonunda kilo artışınız kaçınılmaz olacaktır” uyarısında bulundu.

 

İşte o stratejik plan

Diyetisyen İpek Konuralp, tatilde kilo almamak ve kilo kontrolünü sağlamak  için gerçekleştirmeniz gereken stratejik planı da açıkladı. İşte o stratejik plan şöyle:

 

  • Diyetisyeninize Danışın: Yaşamınızdaki değişim yolunda; planlarınızı, isteklerinizi mutlaka diyetisyeninizle paylaşın. Mucize olmadığına ve profesyonel bir ekiple çözümün mümkün olabileceğine inanmak yeterli. Diyetisyeninize tatil için püf noktaları mutlaka danışın.
  • Yaşam Şeklinizi Denetleyin: Neyi, ne zaman, niçin yediğinizi ve içtiğinizi sorgulayın. Hatta bir yere not edin ve gün sonunda bu sorulara yanıt alacak şekilde inceleyin. Hoşnut olmadıklarınızı ertesi günün yapmamaya çalışın.
  • Hedef Belirleyin: Amacınızın ne olduğuna karar verin ve kesinlikle gerçekçi olun. Alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerin yaşam boyu sürdürülebilir olması çok önemlidir. Bir besin veya alışkanlığınızı değiştirmek demek; o besin veya alışkanlığınızı yaşamınızdan tamamen çıkartmak demek değil porsiyon kontrolünü ve tüketim sıklığını öğrenmek demektir.
  • Değişimleriniz için Plan Yapın: Bütün hedeflerinize biranda ulaşabilmek mümkün değildir. İlk olarak değişimlerinizi listeleyin ve öncelik sırası yapın yani hedeflerinizi bölün. Ulaşılabilir. Ufak adımlarla değişimler planlayın.

Örneğin ; hedefiniz  yağ tüketimini azaltmak ise ;

Uygulama:  Yağda kızarmış ürünler yerine fırınlanmış veya ızgara yiyecekler önceliğiniz olsun.

 

  • Kendinize Ödülünüz Olsun: İnsanın kendini iyi hissetmiş olması en iyi ödüldür ve planladığınız süredeki değişimi başarıyla tamamladıysanız sonraki adımlar için ödüllendirin kendinizi. Örneğin, sevdiğiniz dostlarınızla keyifli bir akşam yemeğine çıkarak kendinizi şımartabilirsiniz. Böylece metabolizmanızı da uyardığınızı ve kilo verme sürecine fayda sağladığınızı unutmayın. Fakat herşeyin olduğu gibi bu serbest öğünün sıklığı ve zamanı oldukça önemlidir. Mutlaka diyetisyeninizle irtibatta olun.

 

ipek konuralp

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top