Yatmadan önce içmemeniz gereken içecekler

Yatmadan önce içmemeniz gereken içecekler

Gece yatmadan önce yiyip içtikleriniz uyku düzeninizi oldukça etkiliyor.


Dakikalarca koyun saymak yerine, hemencecik uykuya dalmak ve deliksiz bir uyku çekmek istiyorsanız geç saatte hangi içecekleri içmeniz ya da hangilerini içmemeniz gerektiği konusundaki önerileri dikkate almanızda fayda var.


İşte içmemeniz gereken içeceklerin yerine tüketebilecekleriniz:


Yeşil çay yerine başka bitki çayları için


Kuşkusuz yeşil çayın faydaları saymakla bitmez ama içinde az da olsa kafein vardır ve bu oran sizin uykunuzu etkileyebilir. Yatmadan önce, yeşil çay yerine sizi sakinleştirecek papatya çayı veya naneli çay içmenizi tavsiye ederiz.


Portakal suyu yerine vişne suyu için


Portakal suyu ve birçok meyve suyundaki şeker, gece gece enerjinizin yükselmesine ve ayılmanıza neden olur. Bu konuda vişne suyunu diğer meyve sularından ayrı tutabiliriz. Vişne suyu melatonin hormonu içerir. Melatonin vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlar ve karanlıkta daha fazla salgılanır. Vişne suyundaki melatonin de uykunun gelmesine yardımcı olur.


Alkollü içecekler yerine süt için


Alkollü içeceklerin insanları gevşettiği, rahatlatığı düşünülür ancak bu her zaman doğru değildir. Alkol aldığınızda uyuduğunuz zaman tam ve gerçek bir uyku uyuyamazsınız, bu da uykusuz kalmanıza neden olur. Alkollü içecekler yerine, uyku getirdiği bilinen süt içerseniz uzun yıllar sonunda vücudunuz size teşekkür edecektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top