Genel

Van’a Deprem Müzesi Kurulacak

Van Valiliği, kentte geçen yıl 23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen depremlerde ölenleri anmak ve yaşananları anlatmak amacıyla Deprem Müzesi ve Kültür Kompleksi kuracak.

Deprem Müzesi ve Kültür Kompleksi Bilim Kurulu, Van Valisi Münir Karaloğlu’nun başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Vali Ali Paşa Toplantı Salonu’ndaki yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Atay Uslu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al, Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van Müze Müdürü Harun Küçükaydın katıldı.

TÜRKİYE’NİN DEPREM BÖLGESİ OLDUĞU HATIRLATILACAK

Toplantıda, kente Deprem Müzesi ve Kültür Kompleksi kurulmasıyla ilgili çalışmalar ele alındı. Ferit Melen Havalimanı kavşağında bulunan DSİ 17’nci Bölge Müdürlüğü’ne ait 200 dönüm arazi üzerine depremde hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak amacıyla kurulması planlanan Deprem Müzesi ve Kültür Kompleksi aynı zamanda kültür ve yaşam alanı olacak.

Türkiye’nin ve bölgenin deprem kuşağında olduğunu belirten Vali Karaloğlu, müze ile birlikte personelin eğitileceği bir Afet Eğitim Merkezi’nin de projede olmasını istedi. Vali Karaloğlu, “Deprem Müzesi’nde 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde Van’da meydana gelen depremlerin ardından yazılı ve görsel medyadan derlenen materyaller, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen arama ve kurtarma ekiplerinin çektiği fotoğraflar yer alacak. Deprem Müzesi ile birlikte 200 dönüm arazi üzerinde bir Tematik Park da yapmak istiyoruz. Buraya ailesiyle gelen vatandaşlarımız için de dinlenebilecekleri ve ihtiyaçlarını giderebilecekleri restoran, kafe, tenis kortları olacak. Ülkemiz ve bölgemizin deprem kuşağında olması sebebiyle de müzeyi aynı zamanda bir Afet Eğitim Merkezi haline getirmek istiyoruz. Personelin eğitilmesi için de bir simülatör salonu olacak. Ayrıca, afetle ilgili her türlü dokümanın olacağı bir kütüphane de müzede yer alacak” dedi. – Van

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir