Genel

Terlemek yaraların iyileşmesini sağlıyor

Terlemek yaraların iyileşmesini sağlıyor

Terlemek vücudumuzdaki fazla ısıyı dışarı atmanın yoludur. Hepimiz terlemekten şikayet etsek de terleme olmazsa vücudumuz düzgün bir şekilde çalışamaz.


İşte terlemenin vücudumuza olan faydaları…


Ter bezleri yaraları iyileştirir: Yapılan araştırmalar cildimizde bulunan milyonlarca ter bezinin yaraları iyileştiren kök hücreleri de barındırdığını göstermektedir. Uzmanlar ter bezlerinin derinlemesine incelenerek yaraların iyileşmesi yönünde yeni adımlar atılabileceğini belirtti.


Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor: Terleme sayesinde vücudumuzdaki zehirli maddeler dışarı atılır. Aşırı tuz, kolesterol ve alkol ter yoluyla vücuttan uzaklaştırılır.


Antibiyotik etkisi gösteriyor: Cildimizde bir yara oluştuğunda ter bezlerinden salgılanan antibiyotik etkili dermcidin gibi maddeler hızlı bir şekilde yaranın üzerindeki bakteri ve virüsleri öldürür.


Böbrek taşlarından koruyor: Yapılan araştırmalar terleme ile daha fazla sıvı alımına ihtiyaç duyan kişilerin bu sayede böbrek taşlarından da korunduğunu gösteriyor.


Vücudun doğal kliması: Vücudumuz bulunduğu ortamın sıcaklığına terleyerek ayak uydurur. Spor yaparak ter bezlerinin daha efektif çalışmasını sağlayabilir ve sıcaklık değişimlerine daha kolay uyum sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir