Genel

Sirkenin çözüm olduğu 10 farklı durum

Sirkenin çözüm olduğu 10 farklı durum

Özellikle orta yaş ve üzerindekiler, takvim yapraklarının arkasındaki pratik bilgiler kısmına aşinadır. Bu bilgilerin neredeyse tamamına yakınında ise bir şekilde sirke geçer.


Peki, market raflarında yüzüne neredeyse bakılmayan sirke gerçekten bu kadar mucizevi bir ürün mü? 


Sirkeyi kullanabileceğiniz farklı alanlar


1- Sebze ve meyveleri temizlemek için… 


Sebze ve meyveleri temizlemek için sadece su ile durulamak yeterli olmayabiliyor. Pek tabi deterjan kullanmak da sağlık açısından oldukça zararlı. Bunun için 4 litre suyun içine, 4 yemek kaşığı elma sirkesi koyup meyve ve sebzeleri önce bu suyun içerisinde yıkıyoruz, sonra normal su ile duruluyoruz.


2- Eldeki soğan, sarımsak ve balık kokusunu gidermek için…


Yemek yaparken ele sinen kötü kokuları önlemek için; yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerimizi saf sirke ile biraz ovuyoruz ve balıkları temizlemeye ya da soğanları doğramaya öyle başlıyoruz.


3- Yumurta haşlarken çatlamaması için…


Yumurta haşladığımız suya litre başına 2 yemek kaşığı sirke koyuyoruz. Böylece hem yumurtalarımız kaynar suda çatlamıyor, hem de çok kolay soyuluyor.


4- Evdeki kötü kokudan kurtulmak için…


Sigara, balık ya da yanmış bir yemek yüzünden eve sinen kokuyu gidermek için; ağzı açık ufak kapların yarısından biraz fazlasını sirke ile doldurup kokunun sindiği odalara koyuyoruz. Birkaç gün içinde tüm koku yok oluyor.


5- Kepek sorunu için…


Saçımızda kepek sorunu varsa, her duş sonrasında durulama suyuna bir miktar elma sirkesi ekliyoruz ve saçlarımızı bu suyla duruluyoruz. Birkaç kullanım sonrasında hem kepek sorunumuz azalıyor, hem de saçlarımız parlaklık kazanıyor.


6- Zayıflamak için…


Diyet yaparken bir bardak su içerisine 1 kahve kaşığı bal ve 1,5  kahve kaşığı elma sirkesi koyup her gün bir kere içiyoruz. Böylece çok daha hızlı şekilde kilo verebiliyoruz.


7- Sivilce ve lekelerden kurtulmak için…


Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile yüzümüzü bir pamuk yardımı ile temizliyoruz ve su ile duruluyoruz. Hem var olan lekelerden kurtulmaya başlıyoruz, hem de yeni lekelerin önüne geçiyoruz.


8- Bulaşık makinesinde mutfak malzemelerinizde leke kalmaması için…


Bulaşık makinenizin parlatıcı gözüne sirke koyun. Böylece hem zararlı kimyasallardan, hem de lekelerden kurtuluyoruz.


9- Mutfak tezgahı temizliğinde kimyasal kullanmamak için…


Mutfak tezgahını temizlerken geride kalan kimyasallardan korunmak için deterjan yerine sirke tercih ediyoruz. Bunun için bir litre suya 2 bardak sirke katıyoruz ve hem çok güçlü, hem de doğal bir temizleyici elde etmiş oluyoruz. Temizlik bittiğinde ise su ile durulamayı unutmuyoruz tabi.


10- Kireç tutmuş çaydanlık ya da ısıtıcıları temizlemek için…


Kireç tutan çaydanlık ve su ısıtıcılarımızı temizlemek için içlerine bir miktar sirke koyup kaynatmaya başlıyoruz. Böylece hem kireçlerden hem de kireç sökücülerin kanserojen etkilerinden kurtulmuş oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir