RAMAZAN’DA HAZIMSIZLIĞIN ÇÖZÜMÜ MEVLEVİ MUTFAĞINDAN

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Diyetisyen Zeynep Hasoğlu,Hz. Mevlana’nın önerdiği, Mevlevi mutfağının bal ve sirke ile hazırlanan şerbeti Sirkencübin’in günde 1-2 kez tüketildiğinde hazımsızlığa iyi geldiğini söylüyor.

 

On bir ayın sultanı Ramazan’da günlük besin tüketiminin ikiye düşmesi mide ve bağırsak rahatsızlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bu rahatsızlıklardan kurtulmanın yollarından biri ise bal ve sirke gibi iki zıt tadın karışımından oluşan Sirkencübin.

bal sirke

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Diyetisyen Zeynep Hasoğlu, Sirkencübin’in metabolizmayı hızlandırırken, zayıflamaya da yardımcı olan bir şerbet olduğunu ifade etti. Zeynep Hasoğlu, “Sirkencübin kabızlığı önlüyor. Şişkinlik ve gaz gibi problemlere de iyi geliyor. Ayrıca B grubu vitaminleri ve mineralleri de içeriyor” dedi.

 

Diyetisyen Zeynep Hasoğlu, Sirkencübin’in yemekten sonra bir bardak tüketilmesi halinde hazmı kolaylaştırdığını, yemekten önce tercih edildiğinde ise tokluk hissi vererek fazla yemek tüketilmesinin önüne geçilmesini sağladığını söyledi.

 

Ramazan’da mide problemleri yaşayanlar için Sirkencübin tarifi

 

  • Yarım su bardağı bal
  • Yarım su bardağı üzüm sirkesi
  • 4 su bardağı su

Yapılışı: Bal ve sirke soğuk su ile karıştırılarak hazırlanır. Dilerseniz içerisine nane yaprakları ekleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top