Genel

Obez çocukların ailelerine para cezası

Obez çocukların ailelerine para cezası

Çocukların yüzde 30′a yakınının obez teşhisi konulduğu Porto Riko’da obeziteye karşı alınan önlemlere bir yenisi daha ekleniyor.Uygulamaya geçecek yeni yasaya göre, çocuklarını zayıflatmayan ailelere 800 dolar para cezası kesilebilecek.


Konuyla ilgili demeç veren Gilberto Rodriguez, yeni yasanın çocukların ve ailelerin sağlıklı tercihler yapmasına yardımcı olacağını söyledi.


Konuyla ilgili kamu duyurusunun cuma günü yapılması bekleniyor.


Uzmanlar aylık ve yıllık kontroller yapacak 


Eğer yasa onaylanırsa, devlet okulunda görev alan öğretmenler obez ya da obeze meyilli öğrencileri tespit ederek durumu danışmanlara bildirecek. Sağlık görevlileri ise, çocukların aileleriyle görüşerek bu durumun sağlıksız yeme alışkanlığından mı yoksa başka sebeplerden mi kaynaklandığını tespit edecek.


Programa uymayan ailelere para cezası


Çocuğun durumuna uygun olarak uzmanlar tarafından verilen yemek ve egzersiz programı ile ailelere aylık ziyaretler yapılacak. 6 ayın sonunda değerlendirmeye alınacak çocuk, program sonucu bir gelişim göstermediği takdirde 1 yılın sonunda aileye 500 ila 800 dolar arasında para cezası kesilecek. Yasaya karşı olanlar ise bunun “acımasızca” bir uygulama olduğu görüşünde.


ABD’de çocuk obezitesi oranı yüzde 18 iken bu sayı Porto Riko’da yüzde 28.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir