Kıyıdüzü Doğu’nun Gözdesi Olacak

Ahlat-Tatvan arasında bulunan ‘Kıyıdüzü’ yarımadasını 20 yıllığına kiralayan Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ), bölgeyi Doğu’nun gözdesi yapmak için çalışmalara başladı. Rektör Prof. Dr. Mahmut Doğru, bölgede Bitlis halkının ve öğrencilerin güzel vakit geçirebilecekleri piknik alanı, spor tesisleri için çalışma başlattıklarını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Doğru, arazinin büyük kısmı yüksek eğimli bir yapıya sahip olmakla birlikte, yarımadanın yaklaşık yüzde 50’sinin ormanlık olduğunu dile getirdi. Doğru, planlanan projelerin 60 bin metrekarelik bir alanı kaplayacağını belirtti.

Alınan yarımadanın toplam kıyı şeridi uzunluğunun 6 kilometre olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mahmut Doğru, “Su ile ilgili aktivitelerin yapılacağı kıyı şeridi 1 kilometre olup, yarımadanın kuzey cephesindedir. Üniversitemiz tarafından alınan arazinin yapılaşma dışındaki bölümlerinde dağcılık ve doğa sporlarının yapılması planlandığından bu sporların yapılabilmesi için tüm yarımada kullanılacaktır. İlk etapta bu alanda havuz, mesire yeri, yürüme alanları oluşturulacak, sonraki aşamada planlanan diğer tesislerin yapımına başlanacaktır. Bitlis ilinin, sosyal aktivite merkezi yapmayı planladığımız Kıyıdüzü Yarımadası’nda 2013 yılında başlayacağımız inşaat çalışmalarını 2016 yılında tamamen sonlandırmak istiyoruz. Üniversitemiz tarafından yapılması planlanan tesis ve birimler, işsizlik oranının yüksek olduğu bölgemizde istihdam yaratacağı gibi başarılı sporcuların yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

Kuzey Van Gölü Selçuklu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak tespit ve ilan edilen bölgede, ayrıca, üniversitelerarası, ulusal ve uluslararası spor müsabakalarının düzenlenebilmesi amacıyla Dalgıçlık Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Su Sporları Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Dağcılık ve Doğa Sporları Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Denizcilik Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na ait Antrenörlük Bölümü ile Tatvan Meslek Yüksekokulu bünyesinde Deniz İşletmeciliği ile Hidrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi gibi eğitim birimlerinin oluşturulması planlanıyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top