Genel

Ergenlik çağındaki kızınıza bunları asla söylemeyin

Ergenlik çağındaki kızınıza bunları asla söylemeyin

Özellikle ergenlik dönemindeki kız çocuklarına karşı kurduğunuz cümleler, onları ruhsal açıdan tahmin ettiğinizden daha fazla etkileyebilir.


İşte ergenlik çağındaki kızlara söylememeniz gerekenler…


1. Sence bu beni şişman mı gösteriyor


Kızınıza bu tür sorular sorduğunuzda o da kendini aynı baskı altında hissedebilir. Kadınların birbirini ne kadar acımazsızca eleştirdiğini ne kadar geç öğrenirse o kadar iyidir.


2. Bunu mu giyeceksin


Kızlarınızın istediklerini giymelerine izin verin. Kendini nasıl ve ne şekilde rahat hissediyorsa o şekilde giyinsin. Renklerin uyumunu, tarzını vs. eleştirebilirsiniz ancak bunu onu kırmadan yapmayı deneyin. Aksi takdirde ondan utandığınız anlamını çıkarabilir.


3. Onu yersen kilo alırsın


Çocuklarınıza zararlı gıdaları öğretme isteğinizi anlıyoruz. Ancak gerçekten abartmıyorsa kilo konusunda takıntılı olmasına neden olabilirsiniz. Arada sırada çikolata veya cips yemekle obez olmayacağını da hatırlatmak isteriz.


4. Biraz spor yapsan iyi olur


Her türlü iğneleyici cümle gibi bu da mutsuz ve tatminsiz olmasına neden olacaktır. 13-14 yaşlarındaki kız çocuklarında görülen kilo takıntısını bu cümlenizle daha da artırabilirsiniz. Kendisini fark etmesini beklemek daha doğru olacaktır. Spor yapmasını söylemek yerine birlikte yürüyüşe gitmeyi önermek tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir