Elektrikli Araçlar Kablosuz Şarj Olacak

Ruşen Göbel – – Elektrikli araçlar… Yakıtın neredeyse bedavaya gelmesi sebebiyle oldukça dikkat çeken bu araç tipleri, çeşitli sebeplerden dolayı henüz tam anlamıyla yaygınlaşamadı. Bu sebeplerden en bariz olanı ise, şarj süresinin çok uzun olması.

Renault ve Qualcomm yeni bir işbirliğine giderek, arabaların kablosuz şarj olmasını sağlayacak teknoloji üzerine çalışmaya karar verdiler. Böylece araçlar, park edildikleri yerde, hatta belki de hareket ederken bile şarj olabilecekler. Samsung da, bu işin standardını oturtmaya çalışan, “rakip firma” konumunda.

Qualcomm’un teknolojisi, 2 tane bobinin manyetik alan kurarak, gücü kablosuz olarak aktarmayı mümkün kılıyor. Yere ve arabanın altına yerleştirilecek olan paneller arasından bu geçişler gerçekleştirilecek. Manyetik alan, kendi kendini optimize ederek, kötü bir şekilde park edilmiş olan arabaların da rahatlıkla şarj sağlıyor.

Firma, bu yılın sonuna doğru denemelerine Londra’da başlayacak. Böylece şarj problemlerinin de, şarj istasyonu bulmanın da üstesinden gelinmiş olunacak.

Ruşen Göbel – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top