Bayan Peregrine’in tuhaf çocukları

Sinemanın dâhi çocuklarından Tim Burton, Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları isimli kitaba bayıldı. Yönetmen Tim Burton, kült oyuncusu Johnny Depp ile görüşüyor. 34 dile çevrilen Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları filme çekilmeden önce Türk okurlarıyla buluşuyor.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları Sayfa6 Yayınları’ndan çıktı!

 Gerek kendine özgü çizgi karakteristiği, gerek sinemasal dili gerekse seçtiği sıra dışı senaryolar nedeniyle dünyanın en ilginç yönetmenlerinden biri olan Tim Burton, son projesi için kolları sıvadı. Burton okuduğu anda bayıldığı, genç yazar Ransom Riggs’in kaleme aldığı Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nın filme çekilmesi için hazırlıklara başladı. Tim Burton’ın şimdiden merakla beklenen filmine ilham veren Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları, Sayfa6 Yayınları tarafından Türkçeye çevrildi.

Dünyanın ucunda bir yetimhane!

Avustralya’da gözlerden uzak bir yetimhanede bir arada, Bayan Peregrine’in gözetiminde yaşayan çocuklar, dış dünyadan kopuk kendi normal hayatlarını sürmektedirler. Ancak bu çocukların normal hayatları, dış dünya için kabul edilemeyecek tuhaflıklarla doludur.

Uçabilmek bu yetimhanede gayet doğal…

cemetery reflection2 Fiona large overthemoonBu yetimhanenin kendi gerçekliği içinde, görünmez olmak, boşlukta bir uçan balonmuşçasına asılı kalmak, ölümcül hastaları tekrar hayata döndürmek günlük rutinin bir parçasıdır. Bayan Peregrine’in gözetiminde kendi hayatlarını sürdüren bu çocukların da kendi dünyalarına özel ve bir o kadar da haklı korkuları vardır…

 

Öte yandan, 16 yaşındaki Jacop tüm yaşıtları gibi ergenlik sivilceleri, sıkıcı aile toplantıları ve karşı cinsle iletişimsizlik gibi temel sorunlar yaşamaktadır. Çocukluğundan bu yana büyükbabasının anlattığı tuhaf ve korkutucu masalları saymazsak… Jacop, kendisinde olmasını hayal bile edemeyeceği yeteneklerle dolu ama canavarların bir an olsun peşlerini bırakmadığı çocukların öykülerini dinleyerek büyümüştür. Ergenlikle birlikte büyükbabasının bu masallarından da sıkılmaya başlamıştır… Ta ki büyükbabası o masallardakine benzer şekilde öldürülene dek…

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top