Genel

Aşkta mutluluğun formülü güzel anılar

Aşkta mutluluğun formülü güzel anılar

İlişkilerindeki beklentilerini ve mevcut durumlarını sorgulayan çiftlere Çift ve Aile Terapisti Funda Tekelioğlu, beş adımda mutluluğun formülü verdi. Tekelioğlu’na göre, çiftlerin öncelikle unutulan güzel anıları canlandırması, telafi edilebilecek olumsuzluklarda mutlu olunan zamanlardaki gibi davranmayı denemesi gerekiyor


Çiftlere öncelikle birbirleriyle mutlu oldukları zamanlardaki gibi davranmayı denemeleri tavsiyesinde bulunan Tekelioğlu, “Unutulup kalanları yenileyip canlandırmak, mucizeleri gerçekleştirecek adımları atmak, var olanı görebilmek, sevgi kapasitenizi kullanmak için öncelikle harekete geçmeniz ve bunları istemeniz gerekiyor” dedi.Süren bir ilişkisi ya da evliliği olanlar da  ilişkisine farklı anlamlar yükleyebilir. Aslında 5 adımda çiftler ilişkileriyle ilgili beklentilerinin ne olduğunu ve neler hissettiklerini sorgulayarak mutluluğu yakalayabilir” değerlendirmesini yaptı. Tekelioğlu, bu adımların ilkini sayarken ise öncelikle çiftlere şu soruları sormalarını önerdi: “Eşim tarafından sevildiğimi hissedebilmem için ne yapması gerekiyor?”, “Bana nasıl davranırsa kendimi özel ve değerli hissederim?”, “Birlikte neler yaparsak eğleniyorum derim?”, “Aynı zamanda biz iyi arkadaşız diyebilmem için nelere gereksinimim var?


“Zaman yolculuğuna çıkın”


 Bu soruların net bir şekilde yanıtlanması için çiftlerin birbirlerinin sadece davranışlarını tanımlamalarını isteyen Funda Tekelioğlu, “Beni sabahları öperek uyandırırsa kendimi değerli hissederim cevabı somut, net ve anlaşılır bir cevap oysa ‘’Çok fazla bir şey yapmasına gerek yok, bana biraz yardımcı olsun yeter’’, genel ve yorumu açık ifade. Bu yüzden çözüm için yardımcı olmayacaktır” dedi.


İkinci adım olarak ise çiftlerden bir zaman tüneline girdiklerini varsaymalarını ve geriye doğru anılarını hatırlamalarını isteyen Uzman Psikolojik Danışman ve Çift ve Aile Danışmanı  Funda Tekelioğlu, şöyle devam etti:


Zaman yolculuğunuzda bir hafta öncesine ya da birkaç yıl öncesine hatta ilişkinizin başlangıcına gidin. İlk adımda sorduğunuz soruların cevaplarını aradığınız duyguları hissettiğiniz anıları hatırlayın ve eşiniz ne yaptığında sevildiğinizi hissetmiştiniz, değerli, özel, önemsenmiş olarak algılamıştınız diye bir düşünün. O zamanlara gidin, ne yapmıştı, nasıl davranmıştı, siz nasıl karşılık vermiştiniz bir hatırlayın…Üçüncü adımda çiftlere eşlerine yönelmelerini tavsiye eden Tekelioğlu, “Eşinizin kendini değerli, güvende hissettiği zamanları araştırın ve aynı sorulara eşiniz için de cevap arayın. Sizinle eğlendiği, arkadaşlık yapabildiği, dost olarak konuşabildiği anılarını öğrenin. Sizin ve eşinizin sorulara verdiği cevapların da aynı olmasını beklemeyin” değerlendirmesini yaptı.


‘En’lerinizi hatırlayın


Tekelioğlu dördüncü ve beşinci adımları ise şöyle açıkladı: “Birlikte zaman yolculuğuna çıktığınızda ikiniz için de geçerli olan ‘en mutlu’, ‘en heyecan verici, ‘en huzurlu’ ve ‘en keyifli’ anılarınızı hatırlayın. Bu zaman yolculuğunda hem bireysel hem de birlikte bulduğunuz anıları toplayın ve bugüne gelin.


Bu anılarını düşünerek günümüzde hangilerini hala yaşadığınızı, hangilerini canlı tuttuğunuzu düşünün. Geçmişin köşesinde unuttuklarınız için sakın sorumlu aramayın ve ikinizin de katkısı olduğunu unutmayın. Burada önemli olan biraz hafızaları zorlamak.


Funda Tekelioğlu, çiftlere son  bir tavsiyede de bulundu ve şunları söyledi: “Birbirinize ne kadar kızarsanız kızın yine de iyi anlarınızı hatırlayın ve mutlu olduğunuz zamanlardaki gibi davranmayı deneyin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir