Topkapı Sarayı’nda Devir-teslim

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanlığı’ndan emekliye ayrılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, görevini Doç. Dr. Haluk Dursun’a devretti.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanlığı düzenlenen törenle el değiştirdi. Saray’da yaklaşık 7 yıldır görev yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı, görevi Doç. Dr. Haluk Dursun’a bıraktı.

Törende konuşan Doç. Dr. Haluk Dursun, İlber Ortaylı’nın nev-i şahsına münhasır, yeri doldurulamayacak bir şahsiyet olduğunu söyledi. Dursun şöyle konuştu: “Sarayla çok özdeş bir şahsiyet. Kendi tabiriyle saraya çok hizmet etti. Bu hizmet yarışında, bir bayrak yarışı olarak, ben de hizmet için geldim.” dedi.

Saray geleneklerinde Topkapı Sarayı’nın Enderun Avlusu’na Edirnekapı Sarayı, İbrahim Paşa Sarayı yada Mekteb-i Endurun’dan (Galatasaray) gelindiğini belirten Dursun, kendisinin ve İlber Ortaylı’nın da Galatasaray’dan geldiğini belirtti.

Topkapı Sarayı’nın bulunduğu bölümün Tarihi Yarımada’daki müzeler yarımadası olduğunu belirten Dursun, müzelerin birlik ve koordinasyon içinde daha ileriye götürülmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade etti. Konuşmanın ardından İlber Ortaylı ve Haluk Dursun tokalaştı.

Dursun devir-teslim merasiminin anısına saray adeti olan akide şekerlerini İlber Ortaylı ve İl Kültür, Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ve basın mensuplarına takdim etti.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top