Suriye’ye İlişkin Bütün Tedbirler Alınmaktadır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde bir terör örgütünün kamplaşmasına ve bunun Türkiye için bir tehdit unsuru olmasına müsaade etmelerinin söz konusu olamayacağını söyledi.

İngiltere’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, sınırda ek önlem alınıp alınmadığı ve tezkerenin gündeme gelme ihtimali sorusu üzerine “PKK-PYD dayanışması ve yanlarına farklı oluşumları da almak suretiyle adım atmaya kalksalar dahi bu işe müsamaha ile bakmamız veyahut da bunu seyretmemiz mümkün değil. Bütün tedbirler alınmaktadır. Gerek Türk Silahlı Kuvvetleri gerekse bu konudaki ilgili birimler çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da en geç Çarşamba günü Kuzey Irak’a giderek buradaki Kürt yönetimine bu konudaki hassasiyetlerini ve kararlarını ileteceklerini belirte Erdoğan, “Bundan böyle sorumluluğun bizden çıktığını bilmelerini istiyoruz.” dedi.

“TAHRİK OYUNUNA GELMEYİZ”

Suriye’nin kuzeyindeki yapılanmaya da değinen Başbakan Erdoğan, “Suriye Ulusal Konseyi var ve bunun başında da bir Kürt kardeşimiz var. Bir Suriye Kürt Konseyi oluşturma yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır. Suriye’de ne toprak bütünlüğünün parçalanmasını ne de etnik veya mezhepsel parçalanma ve çatışma istemiyoruz. Suriye sadece orada Kürtler değil Türk ve Arapların da olduğu bir bölgedir. Bizi kimse tahrike yöneltmesin. Tahrik oyununa gelmeyiz, atılması gereken bir adım olursa terör örgütüne karşı bunu atarız.” ifadelerini kullandı.

“Davutoğlu KUZEY IRAK’A GÜVEN ZEDELENMESİN MESAJI VERECEK”

Erdoğan, kendisine Kuzey Irak’a karşı güven kaybı olup olmadığının sorulması üzerine ise şu cevabı verdi: “Dışişleri Bakanı’nı oraya göndermemizin nedeni; size karşı güven duygularımız zedelenmesin, yanlış adımların atılmasın, sizler de vesile olmayın, buradaki yanlışı dayanışma içinde düzeltelim, adımları beraber atalım. Aksi takdirde Kuzey Irak’taki PKK-PYD dayanışmasının ortaya koyduğu hayali haritalara göre eyvallah etmeyiz.”

Önceki gün iftarda bir araya geldiği Hamas lideri Halid Meşal’le görüşmesi de sorulan Erdoğan, “Meşal gerçekten Suriye’yi iyi bilen bir insan olmasının yanında hem Suriye’yi kendisiyle paylaştık, görüştük. Bunun yanında Filistin sorununda aynı şekilde görüşmek konuşmak zorundayız. Gazze’nin ve Filistin’in sorunları bizim de sorunumuz. Ama Suriye öncelik arz etmeye başladı. Bunlar için kimlerden ne denli istifade edebiliriz bunları paylaşmak zorundayız. Yoğun bir diplomasi trafiği sürdürüyoruz. Bunların içinde sadece diplomatlar olacak diye bir şey yok. Kanaat önderleri liderler de var. Onlarla da görüşüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

TAMPON BÖLGE SÜRECE BAĞLI

Erdoğan’a basın toplantısında Suriye sınırında tampon kurma alternatifi olup olmadığı da soruldu. Bunun üzerine Erdoğan şöyle konuştu: “Bunların hepsi alternatiflerin içinde. Güvenli bölge, tampon bölge, kamplar hepsi içinde. Öncelikleri ise sürece bağlı, sürece göre bunlar değerlendirilir. İlgili birimler bunun için yoğun bir çalışma içindeler.”

Başbakan Erdoğan, Suriye’deki gelişmelere ilişki bir başka soruya ise gelişmeleri 3 dilimde değerlendirdiklerini söyleyerek cevap verdi. Erdoğan, ilk dilimin Suriye’de Arap Baharı diye ifade edilen gelişmelerin öncesi dönem, ikinci sürecin Arap Baharı dönemi ve son dilimin de Beşşar Esed’den sonraki dönem olduğunu kaydetti.

SURİYE YENİ BİR DÖNEME HAZIRLANIYOR

Erdoğan, birinci dilimde Türkiye olarak kardeşlik bağlarının çok güçlü olduğu Suriye halkı ile Beşşar’la ilişkilerin bilindiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği kuracak kadar adımlar attık. Ancak uyarılarımız kaale alınmadı ve arzu edilmeyen süreç başladı. 10 binlerce kardeşimiz öldürülmüş vaziyette, 200 bine yakın göç var. Güvenlik noktasına varıncaya kadar artık hakimiyetini kaybetmeye başlayan bir rejim var. Artık Suriye’de Esed ve çevresindekiler gidicidir. Suriye yeni bir döneme hazırlanıyor ama yeni dönemde ne olacak sorusuna bazıları oyalama taktiği içine giriyor. Ben diyorum ki halkın dediği olmalı halkın önü açılmalı ve önüne sadık getirilmeli. İsteyen parti kurmalı. Bu arada geçici bir yönetim mi oluşturulur, geçici bir yönetimle anayasa ve seçimlerin takvimi belirlenir, partiler seçimlere girer. Halk kimi isterse cumhurbaşkanı yapar kimi isterse parlamentoya gönderir. Dünya da ona inanıyorum ki saygı gösterir.”

SURİYE’DE ZULME ORTAK OLANLARI TARİH AFFETMEYECEK

Şu anda Suriye’nin altyapı ve üstyapısıyla çökertilmiş durumda olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Dün de uçaklarla Halep’i bombalamaya başladılar. Acımasız bir rejim var. Kendi halkını uçaklarıyla bombalayan bir rejim olabilir mi? Suçlu suçsuz kendi masum halkını öldürüyor. İnsanlar kaçmak zorunda kalıyor. Bizim de 45 bin misafirimiz var, bir o kadar da Lübnan’da var. Bu insanlar durup dururken kaçmıyor. Buna yönelik 900 km sınırı olan ve akrabalık bağları olan Türkiye’nin sessiz kalması düşünülebilir mi? Esed artık hakimiyetini kaybetmiştir. Bu zulme ortak olanlar da tarihin affetmeyeceği düşünce ve zihniyetler olacaktır.” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MYANMAR’LA YAKINDAN İLGİLENİYOR

Erdoğan, bir soru üzerine de Myanmar’la ilgili Dışişleri Bakanlığı kanalı üzerinden yoğun bir girişim içerisinde olduklarını söyledi. Bu konuda gerek Bangladeş gerek Myanmar dışişleri bakanı ile irtibatı olduklarını ve ayrıca BM ile irtibatları olduğunu söyleyen Erdoğan, “Buradaki zulmün bir an önce durdurulması ve yardım kanallarının açılması ile ilgili girişimler var.” dedi.

DANIŞTAY İDDİALARI KURUMLARI YIPRATMAYA YÖNELİK

Başbakan Erdoğan’a son olarak Danıştay Başkanı ile ilgili iddialar soruldu. “Komik iddialar üzerinde durmayız.” diyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Müddei iddiasını ispat ile mükelleftir. Bunlar kurumları yıpratmaya yönelik atılan adımlardır. Bu adımları atanların samimiyetlerinden şüpheliyim.”

İNGİLTERE’DE BAŞBAKAN DAVİD CAMERON İLE İKİLİ BİR GÖRÜŞME YAPACAK

Başbakan Erdoğan, basın toplantısının başında ise İngiltere ziyaretine ilişkin bilgi verdi. 3 gün boyunca İngiltere’de olacaklarını söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin sportif alanlarda her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti. İngiltere’deki olimpiyatların Türkiye için bugüne kadar sayısal olarak en üst seviyede gerek bireysel gerek kolektif sporlarda ilkleri yaşadığı bir olimpiyat olacağını belirten Erdoğan, bunun birçok spor organizasyona Türkiye’nin ev sahipliği yapmasının bir neticesi olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin tarihindeki en fazla branşla ve en fazla sporcuyla olimpiyatlara katıldığını söyleyen Erdoğan, toplam 16 branşta katılım olduğunu, kadın sporcuların erkekleri sayı olarak geçtiğini söyledi. Erdoğan, “66 kadın 48 erkek 114 sporcuyla katılıyoruz. Paralimpik oyuncularla birlikte toplamda 181 sporcu yarışacak.” dedi.

Erdoğan, İngiltere’de Başbakan David Cameron ile ikili bir görüşme yapacaklarını dile getirdi. Ayrıca Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı ile görüşeceğini belirterek, İstanbul’un 2020 olimpiyatlarına aday olduğunu hatırlattı. Bu olimpiyatlar için İstanbul, Tokyo ve Madrid olmak üzere 3 aday ülke kaldığını söyleyen Erdoğan, “2013’e kadar yoğun bir şekilde propagandasını yapacağız. Her türlü altyapı, insan ve doğal kaynaklarımız olimpiyatlar için yeterli.” dedi. Erdoğan, 2013 Akdeniz Oyunları’nın da Mersin’de olacağını söyledi.

Erdoğan’a ziyaretinde Enerji Bakanı Taner Yıldız, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç eşlik ediyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top