Genel

Os X 10.8 Mountain Lion ile Gelen Yeni Özellikler

Hasan Genç – – Apple yeni işletim sistemini 16 Şubat’ta resmen duyurmuştu. O tarihten itibaren yayınlanan ‘Geliştirici Önizlemesi’ sürümlerinin ardından 25 Temmuz itibariyle final sürümü yayınlandı.

Önceki sürümlerde adlandırmada kullanılan Mac ibaresi 10.8 Mountain Lion ile artık kullanılmayacak.

Apple’ın yeni işletim sistemi OS X 10.8 Mountain Lion için belirlediği fiyat 19,99 dolar.

11 Haziran 2012 tarihi itibariyle yeni bir Mac satın aldıysanız OS X Mountain Lion’ı ücret ödemeden kurabilirsiniz. Bunun için gerekli forma buradan ulaşabilirsiniz.

#Sayfa#

Intel işlemcili Mac, Macbook Pro ve Macbook Air’lere kurulabilen OS X 10.8 Mountain Lion, Apple’ın ekosistemindeki tüm cihazları iCloud üzerinde buluşturma yolunda attığı önemli bir adım. Bu yeni işletim sistemi ile Apple ID’nin önemi de artıyor. Artık tüm cihazlar arasındaki senkronizasyon bu ID üzerinden gerçekleşiyor.

Kurulum

OS X Mountain Lion kurmak için farklı seçenekler mevcut. Yazılım güncelleme seçeneğinden yeni işletim sistemini kurabilirsiniz. Bir önceki işletim sisteminin tüm güncellemelerinin yapılmış olduğundan emin olun.

Mac App Store üzerinden de yükleme yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Mac App Store’daki OS X Mountain Lion sayfasına erişebilirsiniz.

Mountain Lion’ı Apple ID’mi girerek aldım. Herhangi kredi kartı bilgisi girmeme bile gerek kalmadı.

OS X Mountain Lion yaklaşık 4 GB büyüklüğünde, kotalı internet kullanıcısı iseniz kotanızı aşma ihtimaliniz yüksek. Yüksek hızlı bir internet bağlantısı ile indirmenizi tavsiye ediyorum.

Kurulum dosyasını indirdikten sonra çalıştırmanız yeterli, bilgisayarınız yeniden başlatılarak kuruluma başlanacaktır. Ekranda kurulum yaklaşık 35 dakika sürecek yazsa da kurulum süresi 1 saati aşıyor .

#Sayfa#

Kurulum sonrası bilgisayarınız açıldığında tüm dosyalarınız ve programlarınız yerli yerinde duruyor. Yeni bir işletim sistemi kullandığınızı biraz kurcalama yaptıktan sonra anlayacaksınız.

OS X Mountain Lion yeni özellikleri ile karşınızda. OS X Mountain Lion ile gelen yeni özelliklere birlikte göz atalım.

iCloud

iOS 5 ile birlikte tanıştığımız Apple’ın bulut bilişim servisi iCloud artık masaüstünde. Apple ID ile oturum açtıktan sonra iCloud üzerindeki uygulamalar ve dosyalar Mac ile senkronize oluyor. Uygulamalar arasına eklenen iCloud’u çalıştırıp senkronizasyon ayarlarını yapabilirsiniz.

Artık Mac’imizde iCloud ikonunu sıkça görüyoruz. Bir dosya üzerinde çalışırken sol üst köşede Mac’de ya da iCloud’da saklama seçeneği mevcut.

Bu özellik ile ilgili yapabileceğim eleştiriler iCloud’un 5 GB ücretsiz depolamaya izin vermesi. 5 GB alan Mac ve iOS cihazları senkronize etmek için yetersiz kalabilir. Iphone ve iPad’imi iCloud üzerinde senkronize ettim ve şu anda yetersiz iCloud alanı uyarısı alıyorum. iCloud’dan daha fazla alanı ancak ücret ödeyerek satın alabilirsiniz.

#Sayfa#

Diğer bir eleştirim ise iOS cihazı olmayan bir Mountain Lion kullanıcısının bu yeni özelliklerin çoğunu kullanamayacak olması. Android veya Windows Phone’lu bir telefon kullanıyorsanız yeni özelliklerin birçoğunu kullanma şansınız yok.

Messages

iOS 5 ile gelen ve iOS cihazların ücretsiz mesajlaşmasını sağlayan iMessage artık Mac’lere de geldi. iCloud üzerindeki adres defteriniz artık Messages uygulaması ile senkronize.

Messages uygulaması üzerinden iOS cihaz kullanan arkadaşlarınıza iMessage gönderebilir, iOS dışında Yahoo, Google gibi anlık mesajlaşma servislerini kullanan arkadaşlarınızla da mesajlaşabilirsiniz.

iOS’da olduğu gibi iMessage’lar mavi, diğer mesajlar ise yeşil kutucukta beliriyor. Bu uygulama ile ilgili sıkıntılı bir durum ise Iphone’da daha önce okuduğunuz mesajların bilgisayarı açınca tekrar gelmesi. Benzer sorun iOS cihazlarda da mevcut. Bu sorunun yazılım güncellemesi ile düzeltileceğini tahmin ediyorum.

Grup mesajlaşma ve iOS’daki görüntülü mesajlaşma FaceTime da Messages uygulamasında yerini almış. iOS 6 ile birlikte bu özelliklere yenileri de eklenecektir.

#Sayfa#

Safari 6

Apple’ın web tarayıcısı Safari’nin yeni sürümü Mountain Lion ile geliyor. Safari’nin adres çubuğu artık daha uzun. Bunun nedeni arama kutucuğunun kaldırılmış olması. Artık adres çubuğunu arama çubuğu olarak da kullanmak mümkün. Bu özelliği ilk olarak Google Chrome’da görmüştük. Safari adres çubuğuna bir kelime yazdığınızda size üstte Google önerilerini, onun altında geçmiş ve favorilerinizden sonuçları getiriyor. Safari’nin yeni sürümü henüz Windows için yayınlanmadı.

iCloud entegrasyonu Safari’de de karşımıza çıkıyor. Adres çubuğunun solunda beliren iCloud ikonua tıklayarak aktif sayfaların iCloud üzerinde saklanmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede başka bir cihaza geçtiğinizde aktif sayfalarınız karşınıza çıkıyor. Örneğin iPad’de başladığınız web keyfinize Mac’de devam edebilirsiniz.

#Sayfa#

Safari 6’nın sekmeleri mobil sürümü ile benzer hale getirilmiş. Kullanıcı alışkanlığı düşünülerek yapılan bu değişiklik başarılı olmuş.

Diğer bir yeni özellik ise klavyedeki Space tuşunun scroll özelliği kazanmış olması. Bu özellik Trackpad’i olmayan kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır.

Safari’de gözümüze çarpan yeni bir özellik ise Trackpad ile çift parmakla yapılan ‘pinch’ hareketi ile tüm sekmelerin küçülüp bir carousel şeklinde sıralanması. Benim gibi onlarca sekme açan birisi için harika bir özellik diyebilirim. Sırf bu özellik için bile tarayıcı olarak Safari’yi tercih edebilirim.

Apple Safari 6’nın hızı konusunda da oldukça iddialı. Internet Explorer 9, Firefox 13, ve Chrome 20’de daha hızlı olduklarını açıkladılar. Safari’de gözle görülür bir hızlanma olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak benchmark sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanınca bu iddianın doğru olup olmadığını da göreceğiz.

#Sayfa#

Notifications

iOS cihazlarda ekranın üst kısmını aşağı sürükleyince karşımıza çıkan “notifications” (Uyarılar) penceresi OS X Mountain Lion’da da var. Bir önceki sürümde ekranın sağ üstünde yer alan arama ikonunun yanına gelen liste ikonuna tıklayınca ekranın sağında uyarılar penceresi açılıyor. iCloud üzerinden senkronize uygulamalardan gelen mesajlar artık bu bölümde karşımıza çıkacak.

iOS’daki Notification Center Mac’lere taşınmış. Buradan istediğimiz uygulamalar için uyarı tiplerini değiştirebiliyoruz. iOS kullanıcıları için bu ekranları kullanmak son derece kolay.

#Sayfa#

Share – Paylaş

iOS’un meşhur “Share-Paylaş” düğmesi Mountain Lion ile Mac’lere de taşınmış. Artık uygulamaların çoğunda bu paylaş düğmesi karşımıza çıkıyor. iOS 5’teki gibi Twitter entegrasyonu da bulunan bu paylaş düğmesine iOS 6 ile birlikte Facebook’un da entegre olması bekleniyor.

#Sayfa#

Mail

E-posta uygulaması Mail’de çok fazla değişiklik gözümüze çarpmadı. Inbox’ın hemen yanına gelen VIPs seçeneği ile önemli e-postaları ayırmak mümkün. E-postaların hemen yanında beliren yıldız ile de istediğiniz mesajları işaretleyebilirsiniz. Mail artık iCloud ile entegre olduğu için senkronize olarak e-postalarınızı takip edebilirsiniz.

Preview

Mountain Lion’da en önemli değişikliğe uğrayan uygulamalardan birisi Preview olmuş. Yeni eklenen özellikler ile görüntülediğiniz bir resim üzerinde Photoshop’a gerek kalmadan basit işlemleri yapmak mümkün.

#Sayfa#

Launchpad’e arama özelliği eklenmiş. Launchpad kullanma alışkanlığınız varsa bu özellik size hız kazandıracaktır.

Önceki sürümde Adressbook olarak kullandığımız uygulama artık Contacts olarak karşımıza çıkıyor. Bu isim değişikliği ile iOS ve OS X arasında bir uyum sağlanmış.

Encrypt – Şifreleme

Sabit disk şifreleme (Encrypt) özelliği Mountain Lion ile geliyor. Masaüstündeki sabit diskimize sağ klik yaparak bu özelliği kullanabiliyoruz. Sabit diskinizde gizli belgeler saklamıyorsanız bu özelliği kullanmanızı tavsiye etmem. Bu şifrenin unutulması halinde sıkıntı yaşama ihtimaliniz çok yüksek.

Rename Dosya isimlendirme konusunda da bir yenilik karşımıza çıkıyor. Dosya isimlerini artık kullandığınız programın başlığına tıklayıp değiştirebiliyorsunuz. Üstelik dosyayı kapatmanıza gerek kalmadan bu işlemi yapabilmek hoş olmuş.

#Sayfa#

App Store Mac’ler için de önem kazanmaya başladı. Bunu Elma menüsüne eklenen App Store kısayolu ile anlamak mümkün.

Değerlendirme

OS X 10.8 Mountain Lion burada yazdıklarımdan çok daha fazla yeni özelliğe sahip, sizlere sık kullanılan ve göze çarpan yenilikler hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Apple, OS X 10.8 Mountain Lion ile mobil işletim sistemi iOS 5’le senkronize bir işletim sistemi geliştirmiş. Apple’ın bulut bilişimin nimetlerini sonuna kadar kullanarak kendi ekosistemini güçlendirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Apple, mobilde Iphone ve iPad ile elde ettiği başarıya Mac’leri de ortak etmek istiyor. Iphone ve iPad kullanıcılarının alışık olduğu özelliklerin ve arayüzlerin Macintosh bilgisayarlara taşınması Apple’ın stratejisinin bir parçası.

Mac ile birlikte iOS bir cihaza da sahipseniz Mountain Lion’ı kurmanızı tavsiye ederim. iOS cihazınız yoksa Mountain Lion’daki yeni özelliklerin bir kısmını kullanma şansınız olmayacaktır.

Hasan Genç – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir