Genel

3d Yazıcı ile Makineli Tüfek Yaptı

Gökhan Menge – – 3D yazıcılar hayatımıza belki daha girmedi, fakat fiyatlarının yavaş yavaş ucuzladığı gerçeğini de göz ardı etmemek lazım. Yıllardan beri internetten indirdiğimiz 2 boyutlu resimleri, evimizdeki ucuz yollu yazıcılarımızdan çıkartabiliyoruz. 3D yazıcılar ise internetten indirebileceğimiz 3 boyutlu her şeyi yazmamıza (tabii ki boyut kısıtlamasıyla) imkan veriyor.

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en popüler “korsan üssü” The Pirate Bay, 3D baskı modellerinin sitesinden rahatlıkla indirilebilmesi için özel bir bölüm açmıştı. Hatta siteye örnek olarak pek çok indirilip, 3D yazıcıdan yazdırılabilecek örnek yüklenmişti. ABD’li bir silah kaçakçısı ise içerik üreticilerinin korsandan korktuğundan daha fazla korkmamız gereken yeni bir üretim yaptı.

Ateşli silahlar ile ilgili bir forum olan AR15’in kullanıcılarından HaveBlue, tamamen 3D yazıcı kullanarak .22 kalibrelik bir otomatik silah üretmeyi başardı. Silah ile 200’den fazla atış yaptığını ve hala kusursuz çalıştığını da belirtti. Bu başarının üzerine hedefini büyüten Amerikalı, bir de .223 kalibrelik piyade tüfeğini yine 3D yazıcıdan çıkarttığı parçalar ile oluşturdu.

İnsanlar artık internet sitelerinden herhangi bir silahın 3D modelini indirip, evlerinde kendi silahlarını yapabilecekler. Sonumuz hayrolsun.

Gökhan Menge – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir