Genel

Meme ve meme başı fazlalığı nasıl bir hastalık?

Çoğu kişinin ben ya da leke olarak algıladığı aksesuar meme ve meme başı toplumda %1-2 oranında görlüyor. Kozmetik ve psikolojik sorunlara neden olabilen hastalığın tedavisini Op. Dr. Evrim Uçkunkaya anlatıyor.

Aksesuar meme/meme başı hastalığı nedir? Nasıl anlaşılır?
Normalde her iki cinste de sağda ve solda birer tane olmak üzere toplam iki adet meme ve meme başı var. İki meme başından daha fazla sayıda meme başı olmasına ise politeli deniyor. Bu rahatsızlık, toplumda % 1–2 oranında görülüyor. Polimasti ise, ikiden fazla sayıda meme dokusunun olması. Her iki anomali de meme çizgisi boyunca herhangi bir yerde olabilir.

Genellikle vücudunda fazla memesi ya da meme başı olan kişiler bunu çok küçük oluşu ve tam meme formunda olmaması nedeniyle ben veya leke olarak algılarlar. Bunun bir aksesuar meme ya da meme başı olduğunun çoğunlukla farkında bile olmayabiliyorlar. Aksesuar meme başı en sık olarak, normal meme yerleşiminin hemen altındaki bölgelerde görülür. Aksesuar meme ise en çok koltuk altında görülür.

Kimlerde görülüyor?
Dünyadaki kadınların neredeyse yüzde 5’inde gelişimsel bir varyasyon olarak üçüncü meme bulunur. Kuzey Amerikalıların tahmini olarak %1 ile 2’sinde fazla meme başı görülüyor. Bu durum erkek ve kadınlarda eşit oranda gerçekleşmekle birlikte zencilerde ve Japonlar’da daha yaygın olarak ortaya çıkabiliyor. Aksesuar meme başı erkek ve kız çocuklarında eşit sıklıkta görülürken, aksesuar meme kızlarda erkeklere oranla daha fazla. En sık koltuk altında oluyor. Hastaların yarıdan fazlasında iki taraflı bulunuyor.

Meme ve meme başı fazlalığı doğuştan mı, sonradan ortaya çıkar mı?
Doğumsal bir kalıntı olan fazla meme veya meme başı, henüz anne karnındayken oluşur. Seyrek olarak bir bebeğin fazladan bir ya da daha çok meme/meme başının olduğu görülebilir. Kasıktan koltukaltına kadar uzanan süt yolu denilen bir çizgi boyunca çok sayıda meme hücremiz bulunuyor. Kasıktan koltuk altına kadar uzanan süt yolundaki hücreler eğer beklenen gerilemeyi göstermezse, “aksesuar meme” de denilen üçüncü meme oluşur. Meme başları ile birlikte göğüs dokusu da bulunabiliyor veya bulunmuyor. Fazla meme başları genellikle göğüs bölgesinin çevresinde yer alsalar da bazen boyunda, sırtta, kalçada ve vulvada bulundukları da gözlenmiş. Aksesuar meme ve meme başı dokuları genellikle ergenlik dönemi ya da gebeliğe kadar belirti vermezler. Bu dönemlerde hormonların etkisi ile büyürler. Belirginleşip ağrıya neden olabilirler.

Hayati tehlikesi var mı?
Aksesuar meme başına renal agenezi (böbreğin doğumsal yokluğu) ve aksesuar böbrek gibi böbrek anomalileri, doğumsal kalp hastalıkları, epilepsi (sara hastalığı) ve kulak anomalileri eşlik edebilir. Aksesuar meme dokularının tümörlere dönüşme riskleri var. Bu nedenle politeli bulunması durumunda eşlik eden bir bozukluk olup olmadığının incelenmesi gerekli.

Meme ve meme başı fazlalığı nasıl tedavi edilir?
Bu lezyonlar kozmetik ve psikolojik sorunlar yaratabilirler. Çok büyük olanları kozmetik bir problem teşkil ederken, ufak olanlarının sıklıkla farkına bile varılmaz, her iki durumda bir sağlık problemi değil. Böyle bir durum söz konusu ise bebeklik ya da ilk çocukluk döneminde hiçbir şey yapılamaz. Ancak, çocuk ergenlik dönemine erişince estetik nedenlerle ameliyat yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir