Kanserin şifası anne sütünde bulundu

Kanserin şifası anne sütünde bulundu

Kanser hastalığının şifası anne sütünde bulundu. Yapılan deneyler sonucu anne sütünün tümöre neden olan hücreleri yok ettiği ortaya çıktı. Bağışıklık güçlendirmede, menenjitten, ortakulak iltihabına, şeker hastalığından ishale ve daha pek çok hastalığı önleme etkisi bilinen anne sütünün, bebekler için en şifalı besin olduğu zaten ispatlanmıştı. Ancak şimdilerde anne sütü, kanser hastalarına da şifa olacağa benziyor. Elbette en başta yapılması gereken şey kanserden korumak ve korunmaktır. Bunun için de annelerin bebeklerini mutlaka iki sene anne sütü ile beslemeleri önemlidir.


Kemoterapinin yan etkilerini önlüyor


Yapılan çalışmalara göre anne sütü aynı zamanda kemoterapinin (kimyasal tedavi) yol açtığı yan etkileri de önlüyor. Kemoterapi adı verilen kimyasal tedavi yöntemi, beraberinde bulantı, saç ve deri dökülmeleri gibi pek çok sıkıntıyı da getirmektedir. Tüm bu sıkıntıları gidermek için başvurulan kaynak yine anne sütü oluyor.


Aslında 1995 yılında keşfedilen anne sütünün bu özelliğinin henüz insanlara duyurulmamış olması manidar olsa da bu yönde çalışmalar yapan ülkeler de yok değil. Çin’de ve Amerika’da kurulmuş olan anne sütü bankalarının, son yıllarda kanser hastalığında görülen artışa bağlı olarak dünyanın pek çok ülkesinde de gündeme gelmesi bekleniyor.


Son dönemlerde anne sütünün kanseri tedavi edici özelliğinin ortaya çıkması birçok hastaya umut oldu. Bunlardan biri de beyincik kanserine yakalanan 19 yaşındaki İsmet Polat Kaşıkçı. Kaşıkçı’nın kemoterapi nedeniyle düşen ve tedaviyi engelleyen kan değerleri yükseltilmeye uğraşıldı. Annesinin çabalarıyla bir kampanyaya dönüşerek, ülke çapında ve yurt dışından pek çok lohusa anne tarafından gönderilen sütler genç İsmet için umut ışığı oldu.


 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top