Genel

Isınan havalarda, bu ölümcül hastalığa dikkat !

Havalar mevsim sıcaklarının üzerinde seyretmeye başladı. Isınan havalarda, zamanımızı sokaklarda doyasıya dolaşarak, parkalara, pikniklere gidereDoctor examing an x-rayk, alışveriş yaparak ve tabi ki tatile giderek değerlendiriyoruz.  Fakat güneş altında bu kadar fazla zaman geçirmek  bazen sonucu ölümle sonuçlanan hastalıkları beraberinde getirebiliyor. Bunlardan en önemlisi ise beyin kanaması. Sıcak havalarda dikkat edilmediği takdirde geçirilen beyin kanamaları, felçlerle ve ölümlerle sonuçlanabiliyor.

 

Ani beyin kanamaları konusunda bilgi veren ve önlemleri hakkında bilgilendiren Çakmak Erdem Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, “ Sıcakların başlamasıyla birlikte, mevsimlere özgü bir çok hastalık da kapımızı çalmaktadır. Fakat bunlardan beyin kanaması, en riskli ve öldürücü olanıdır. Sebebi pek bilinmemekle beraber istatistiksel olarak beyin damarlarında oluşan baloncuğa bağlı beyin kanamalarının (anevrizmal subaraknoid kanama) oranı ısınan havalarda artmaktadır. Bu durum, halk arasında Ebru Gündeş hastalığı olarak da bilinmektedir. Yüksek tansiyonu olan, aşırı kilolu, diyabet veya böbrek yetmezliği olanlarda daha sık görülmekle beraber her yaş gurubunda görülebilir.

 

Nasıl korunulmalı?

 

Özellikle de sıcakların arttığı bu dönemde araya ramazan bayramının da girmesiyle, herkes tatile çıkmaya başladı. Fakat unutmamak gerekiyor ki güneşin altında tüm gün korunmasız yatmak tüm vücudumuza zararlı olduğu gibi, beynimize de zararlı. Güneşten korunmak için öğle saatlerinde denize girmekten ve güneşlenmekten kaçınmalıyız. Denizde yüzmeyi ve güneşlenmeyi sabah ve akşam saatlerinde tercih etmeliyiz. Güneşlenirken daha gölge yerleri tercih ederken, başımızı şapkayla korumalıyız.  Ayrıca bu sıcaklarda bol bol su içmeyi ihmal etmemeliyiz.

 

Unutmayın; baş dönmesi, burun kanaması, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle karşılaşırsanız geç kalmadan mutlaka bir acil servise başvurunuz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir