Genel

Fırınınızı iyi tanıyın

Fırınınızı iyi tanıyın

Yiyeceklerin cinsine ve ağırlığına göre farklı sıcaklıklarda ve sürelerde pişirilmesi gerekir. Fırının ön panelinde bulunan düğmelerle ya da tuşlarla yemeklerin hangi fonksiyonu kullanarak, hangi sıcaklıkta ve ne kadar süre pişirileceği ayarlanır. 


Termostat ayar düğmesi (sıcaklık) pişirmenin yapılacağı sıcaklık derecesini, zaman ayarı düğmesi veya tuşu ise pişirmenin süresini belirler.


Ayarlanan pişirme süresi tamamlandığı zaman elektrik akımı otomatik olarak kesilir ve pişirme işlemi sona erer.


Geleneksel pişirme


Isının alt ve üst  ısıtıcıdan (rezistans) eşit olarak geldiği ve fırınlarında en çok kullanılan fonksiyondur. Fırın tepsisi orta rafa yerleştirilmelidir. Eğer ısının alttan veya üstten daha fazla gelmesi istenirse, bunu fırın kabını daha alt veya daha üst konuma yerleştirerek ayarlamak mümkündür. Bu yöntem içi ve dışı aynı derecede pişirilmek istenen yiyeceklerde kullanılır. Pasta, kek ve kurabiyeler, ekmek, pizza ve büyük etler genellikle bu yöntemle pişirilir. Pişirme öncesi 10 dakika kadar ön ısıtma yapılması tavsiye edilir.


Fanlı pişirme (Turbo)


Sıcak hava fan vasıtasıyla fırının her yerine eşit ve çabuk bir şekilde yayılır. Bu yöntemle birkaç farklı yiyecek aynı anda farklı raflarda tat ve kokuları birbirine karışmadan pişirilebilir.Eğer fanlı pişirme ile tek yiyecek pişirilecekse en iyi sonucu almak için en alt raf konumu tercih edilmelidir. Bu yöntemde pişirilen yiyeceklerin dışı çıtır, içi daha az pişecektir. Fanlı pişirmede ön ısıtmaya gerek yoktur.


Izgara


Üst rezistans ile yiyeceklerin üzerine doğrudan ısı verilerek pişirilmesidir. Bu yöntemle etlerin üzeri yüksek ısı ile mühürlenir ve içi sulu kalır. En üst rafta veya bir alt konumunda ızgara telinde pişirme yapılmalıdır. En alt rafa da pişirilen gıdalardan damlayan yağı ve suyu toplamak için damlama tepsisi konulmalıdır. Bir anlamda mangalda yapılan pişirmeye benzer, sadece mangalın tersine ısı yukarıdan gelmektedir. Et, tavuk, balık, ekmek dilimleri, domates, biber gibi gıdalar pişirilir. Pişirme öncesi 10 dakika kadar fırının ısıtılması önerilir.


Isı dağılımını test edin


Fırında ısının nasıl dağıldığını, bazı noktalarda düzensiz sıcaklık yayılımı olup olmadığını kolaylıkla test edebilirsiniz, Bunun için fırın tepsisine ekmek dilimlerini yayın. Tepsiyi orta rafa yerleştirin ve 175 derecede birkaç dakika pişirin. Sonra ekmeklerin kızarma durumunu kontrol edin.Eğer fazla kızarmış ekmekler varsa bunların bulunduğu bölge fırının sıcak noktasıdır. Fırında pişirme yaparken mümkünse bu noktaya yiyecekleri koymamaya çalışın veya arasıra çevirerek eşit pişmesini sağlayın.


İşte fırında pişirme yaparken dikkat etmeniz gerekenler:


– Pişirilen yiyeceklerin üzerinin pişmiş olması iç kısımlarının da piştiğini göstermez. Kısa sürede yüksek ısıda pişirilen yiyecekler kurur. Yiyeceklerin iç kısımlarının pişmesi için düşük ısıda daha uzun süre pişirilmesi gerekir. 


– Kekler ve hamur işleri pişirilirken mutlaka ön ısıtma yapılmalıdır. Kabarma sırasında en az 20 dakika fırın kapağı açılmamalıdır. Hamur işlerinin pişip pişmediğini kontrol etmek için kürdan batırılıp test edilir, kürdan temiz çıkarsa hamur işi pişmiştir. Bu kontrol pişme süresinin 3/4’ü geçtikten sonra yapılmalıdır.


– Özellikle kırmızı et pişirilirken tuz önceden eklenmez, pişme süresi yarılandıktan sonra tuz ilave edilir. Kırmızı et başlangıçta yüksek ısıda pişirilir, sonuna doğru ısı düşürülür.


– Beyaz etlerde ise pişirme boyunca ısı düşük tutulur.


– Etin pişip pişmediğini anlamak için ete bir çatal ile bastırılır. Çatal ete batıyorsa et pişmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir