BİM, Rekabet İstiyor

Adil rekabet koşullarının mümkün olması ve yüksek indirimli satış yapan zincirlerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için rekabet istediklerini söyleyen BİM’in üst yöneticisi (CEO) Galip Aykaç, özel markalı ürünleri sayesinde BİM’in üretim yapan tüm tedarikçilere, özellikle de KOBİ’lerin verimliliklerine büyük destek sağladığını belirtti. Aykaç, hazır yiyecek sektörüne yatırım yapmayı düşündüklerini de açıkladı.

Türkiye’de perakende sektörüne yüksek indirimli iş modelini tanıtan BİM, 1995 yılında 21 mağaza ile yola çıktı. Bugün 3.500’ün üzerinde mağazaya ulaşan firma, geçtiğimiz dönemde Fas’taki yatırımlarıyla yurtdışına da açıldı. Rekabetin çıtasını sürekli yükselten BİM, hem perakendecilerin hem de üretici firmaların rakibi konumunda. Firmanın üst yöneticisi Aykaç’ın Retail News’e yaptığı açıklamaya göre market zinciri hazır yiyecek sektörüne yatırım yapmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki dönemde özellikle kadın çalışan sayısının artmasıyla hazır yiyecek sektörünün gelişme kaydedeceğini belirten Aykaç, bu kapsamda BİM’in hazır yiyecek sektörüne yatırım yapmayı düşündüğünü söyledi.

Fas’ta son 2 yıldır güçlü bir büyüme ivmesi yakalayan firma, Mısır’da aynı iş modeliyle faaliyete başlamak için çalışmalarını sürdürüyor. BİM’in Avrupa’da bir büyüme hedefi olmadığını söyleyen Aykaç, Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarını hedeflediklerini açıkladı. Uzun vadede bu ülkelerin istikrara kavuşacağına ve büyük iş potansiyeli olacağına inandığını söyleyen Aykaç, Kuzey Afrika’ya kısa vadede yatırım düşünenlere dikkatli olmalarını tavsiye etti.

BİM’in doğrudan üretime girmek yönünde bir planı olmadığını belirten Aykaç, BİM mağazalarının temel konseptini değiştirmeyeceklerini söyledi. Aykaç aynı zamanda BİM mağazalarıın teknoloji marketlerine dönüşmeyeceğini de açıkladı. Aykaç, sosyal sorumluk projeleri çerçevesinde Türkiye için önemli bir tehlike olan obezite ile ilgili bir proje hazırladıklarını ve konu hakkında bilim adamlarıyla birlikte çalıştıklarını söyledi.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top