Genel

BELÇİKA BİZE ÇALIŞIYOR

Almanya başta olmak üzere, Avrupa’nın birçok ülkesine çok göç vermiş bir ülkeyiz. Hemen hemen hepimizin ailesinde “Gurbetçi” olarak yurtdışına çıkmış birileri mutlaka vardır. Kuşaklar değiştikçe ve nesiller tazelendikçe gurbetçilerimizin bir kısmı kültürleri sentezleyip uyum sağlayarak çok başarılı oldular, bir kısmı oraların kültürüne tabi oldular, bir kısmı da kendi kültürlerini kaybetmeden almaları gerekenleri alarak Avrupalı Türk olarak anılmaya değer işler başardılar.

Havasından mıdır yoksa suyundan mı bilinmez ama Belçika’nın diğer Avrupa ülkelerinden daha farklı bir yapısı vardır.  AB ve NATO organlarının birçoğunun merkezinin Brüksel’de olması, coğrafi konumu gibi nedenlerin de katkısıyla olsa gerek, Belçika’dan az ama öz sayıda yetenek çıkar.  Mehmet Özdilek’imizin lakap babası Schifo da o topraklardandır, Eric Geretz de. Görünce topuklarım bir taraflarıma vura vura kaçacağım Jean Claude Van Damme da.  Bir de konunun bizimle ilgili olan kısmı var ki, tamamıyla kulaklarımıza hitap ediyor.

Almanya’dan çıkıp hepimizin zihnine yerleşmiş olan Cartel grubunun başarısından sonra, Avrupa’dan gelen yeni müzisyenleri beklemeye başlamış ve kısa bir dönem süren sessizliğe gömülmüşken, iyi haberler Belçika’dan gelmeye başladı.  Öyle bir başladı ki, ardı arkası kesilmeden yeni yıldızlar kazanmaya başladık.

İLK STAR KUBAT

04.10.1974 tarihinde, Belçika Antwerpen’de doğan ama aslen Afyon Emirdağ’lı olan Kubat, bu değerlerin ilkiydi. Aslında caz gırtlağına sahip olmasına ve Belçika’da caz da söylüyor olmasına rağmen Türk Halk Müziği ile harika bir Türkiye serüvenine başlayan Kubat, 1995 yılından beri, Belçika’dan gelen gururumuz olmayı sürdürüyor. Kubat’ın halen Türkiye’de yayınlanmış 9 adet albüm çalışması bulunuyor.

SİVAS’IN YOLLARINDAN ZİRVEYE

Kubat o kadar başarılı oldu ki, arkasından gelen kimse var mı diye bakmadık, hata etmişiz.  Bu hatamızı 2005 yılında anladık; 22 Ekim 1985 Mol, Antwerp doğumlu Hadise ile tanışınca. “Stir Me Up” şarkısını halen hatırlamayan yoktur sanırım. Belki katıldığı, idol yarışmalarının Belçika ayağı olan “Idool 2003”te istediği başarıyı yakalayamamış olabilir ama bu yarışma Hadise’yi tanımamıza yol açan gelişmelerin başlangıcı oldu.  6 ay sonra albüm teklifi aldı ve albüm hazırlıklarına başladı. Yine Belçika’dan çıkıp gelen Hadise Eurovision’da ülkemizi temsil edecek kadar sevildi, hala daha seviliyor. Hadise’nin yayınlanmış 5 albümü bulunuyor.

CUMALİ İLE DÜNYAYA

Oluşturmuş olduğu apayrı tarzıyla şimdiden oldukça geniş bir hayran kitlesi kazanmış olan Cumali Bulduk da Belçika’nın bize kazandırdığı değerlerin bir diğeri.

Ders vermekte olduğu akademide oluşturduğu grupla, “yabancılara halk müziğini sevdiren adam” olarak tanınan Cumali, Brüksel’de yaşıyor, halk müziği icra ediyor. Kemanı Kore asıllı sanatçıya çaldırtıyor, gitarda ise Belçikalı bir sanatçı var.  Cumali, farklı bir yorumla sunduğu halk müziğimizi icra etmesi için geçtiğimiz günlerde Güney Kore’den bir de davet aldı.

Aslen Afyon Emirdağ’lı olan Cumali Bulduk, Türkiye’deki konser çalışmalarına da bu yıl hız verecek.

SON BELÇİKALI KONYA’DAN

Belçika bununla yetinmeyip, bize çalışmaya devam ediyor. Şimdi de yeni bir starı bize ihraç ediyor. Altı şarkı ve iki versiyondan oluşan “Cesaret” adlı albümü ile 2013 yılı Nisan ayında Sekiz Müzik etiketiyle dinleyicisine merhaba diyen Tugay, bize Belçika’dan en son transfer.

Tugay aynı zamanda albümün adı ile müsemma cesaretli açıklamalar da yapıyor. Ekranda farklı davranan ünlüler için yaptığı açıklamaların ardından magazin gündeminde geniş yer almıştı. Pop sanatçılarının şatafatlı hayatlarına da göndermeler yaparak gece hayatının kendisine göre olmadığını belirterek bilinen algıyı speküle etti. Konya kökenli pop sanatçısı yepyeni çalışmalarını önümüzdeki günlerde hayranları ile paylaşacak ve belki de “Belçika Fabrikası”nın seri üretimine yeni bir boyut kazandıracak.

tugay 4 Tugay 2 Tugay 1 Kultur Sanat Editoru Gokhan Sipahi 2 Kultur Sanat Editoru Gokhan Sipahi 1 kubat 3 kubat 2 kubat 1 cumali bulduk2 cumali bulduk1 belcika-turkiye bayrak belcika turkiye bayrak 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir